Současná revoluční hnutí
Tento kroužek umožní nahlédnout do politické teorie, kterou v současnosti vytváří revoluční hnutí na základě své každodenní zkušenosti. V první řadě se soustředíme na hnutí vycházející z marxistické tradice, ale porovnáme je i s hnutími vycházejícími z anarchismu.
Pro účely tohoto kroužku chápejme „současné revoluční hnutí“ jako hnutí, které:
- Aktivně usiluje o osvobození od kapitalismu, imperialismu a souvisejících útlaků.
- Ovládá určité území navzdory státní moci a uvádí zde do praxe své principy.
Časový rozsah #
Kroužek se schází jednou měsíčně.
Na jeden měsíc připadá maximálně 120 normostran četby (40 normostran na 1 týden).
Jak probíhá setkání #
Viz Metoda čtenářského kroužku.
Základní texty #
Začneme četbou těchto tří textů.
Aktivistická příručka (1999) #
- Český překlad: PDF, EPUB
- Anglický překlad: PDF (anglicky), audiokniha (lekce 1), audiokniha (lekce 2 až 4)
89 normostran
Aktivistická příručka (Araling Aktibista, ARAK) je jedním z povinných studijních materiálů pro všechny, kteří se aktivně účastní revoluce vedené filipínskou komunistickou stranou. Oddělení pro národní vzdělávání toto vydání uveřejnilo v roce 1999 a jeho obsah je tvořen dvěma hlavními částmi. Doporučujeme začít druhou částí knihy a pak pokračovat k první části:
-
První částí (Lekce 1) je tzv. Pět zlatých paprsků, soubor pěti textů Mao Ce-Tunga z let 1929 až 1945, během kterých probíhala lidová válka za osvobození Číny od kapitalismu, feudalismu a japonských okupantů. Texty se snaží odpovědět na otázku, jaké by mělo mít revoluční soudružstvo kvality a jaký by měl být jeho správný poměr k revoluci a lidovým masám. Věnují se zároveň i obsáhlému prozkoumání těch vlastností, které jsou naopak nesprávné, které škodí našim revolučním cílům a našemu soudružskému kolektivu.
-
Druhá část (Lekce 2 až 4) na tu první volně navazuje a místy se k ní i odkazuje. Tvoří ji dohromady tři lekce a v každé se vždy rozebírá jeden z klíčových pilířů životaschopné a prosperující organizace. Témata lekcí jsou: Revoluční studium a správná metoda analýzy, Linie mas, Demokratický centralismus a systém výborů.
Pevně věříme, že naše společné studium ARAKU nám nejen osvětlí specifika jednoho z předních současných levicových hnutí současnosti, Filipínské revoluce, ale že ohromná nahromaděná zkušenost tohoto hnutí nám pomůže překonat naše limity a budeme tak moci v našem vlastním organizování udělat radikální krok vpřed.
Volitelné doplňující videa a články:
Filozofické směry ve feministickém hnutí (2006) #
72 normostran
Autorkou dalšího textu je Anurandhy Ghandy, taktéž známá pod svým pseudonymem Avanti. Tato indická revolucionářka narozená v roce 1954 se v mládí nadchla pro revoluční levicovou politiku a více než 30 let svého života strávila ve službách revoluci. Byla jednou ze zakládajícího členstva Komunistické strany Indie (ML) a později byla členkou ústředního výboru Komunistické strany Indie (maoistické). Mezi její dlouhodobé zájmy patřily otázky genderu a kastovního systému, konkrétně problematika dalitů, tzv. „nedotknutelných“. Mnoho let strávila v lesích s Lidovou osvobozeneckou guerillovou armádou a bylo to právě někde v Jharkhandských džunglích, kde během přednášek tamním domorodým ženám chytila malárii, což se jí v roce 2008 stalo osudným.
Následující dílo bylo Komunistickou stranou poskládáno a vydáno z její rukopisné pozůstalosti. Ve výsledku se jedná o ucelené proletářsky feministické dílo, které díky Ghandyně perfektní analýze poskytuje čtenářstvu možnost seznámit se přístupnou formou s komplexními dějinami a ideologickým vývojem feministického hnutí, ve všech jeho nejzásadnější směrech a variacích. Autorka ale nezůstává pouze jen u popisu historie a názorů daných směrů, ale v každé kapitole podrobuje jednotlivé tendence marxistické kritice a zkoumá jejich limity a cíle. V kontrastu k této kritice se nám snaží Ghandy načrtnout cestu, jakou by se dle ní feministické hnutí v budoucnu vydat mělo, má-li být schopné splnit své emancipační cíle.
Společné studium tohoto textu nám jistě pomůže prohloubit naši revoluční feministickou praxi.
Příručka konstruktivní kritiky (1976) #
72 normostran
Následuje text od autorky Vicky Legion, dříve píšící pod pseudonymem Gracie Lyons. Knihu vydala v roce 1976 a shrnula v ní své organizační zkušenosti z radikálních protestních hnutí počátku 70. let v USA. Schůzování bylo v té době (a stále je) plné nesoudružských a toxických dynamik. Internalizované represivní postoje aktivistek a aktivistů, zděděné z kapitalistické společnosti plné individualismu a neustálého soupeření, zamezovaly funkčnímu organizování a dávaly vzniknout velmi nezdravému prostředí frustrace a vyhoření.
S pomocí tří hlavních zdrojů — praxe kritiky a sebekritiky, filozofie dialektického materialismu a metod nenásilné komunikace a řešení konfliktů vyvinutých psychologem Marshallem Rosenbergem — vytvořila velmi přehlednou příručku pro řešení konfliktů uvnitř revolučních organizací. Pokud, jak říká Vicky v předmluvě, chceme vybudovat silné hnutí schopné uvést v pohyb fundamentální změny systému, musíme se změnit, přetavit sebe samé a postavit se svým zvnitřněným ideologickým pozůstatkům staré společnosti.
Text Vicky Legion je i přes to, že vyšel před 50 lety, neustále aktuální a pro jakékoliv organizování je nepostradatelný a nanejvýš nápomocný. Naši aktivistickou a organizační činnost vybaví nástroji, díky kterým budou naše spolky a uskupení zdravější, úspěšnější a soudružštější.
Odhlasované pokračování #
Strategy for the Liberation of Palestine #
Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP), 1969
124 normostran
- PDF (anglicky)
- EPUB (anglicky)
- Audiokniha (anglicky):
Strategie k osvobození Palestiny je zároveň historický dokument i živoucí politický program Lidové fronty za osvobození Palestiny (PFLP). Tento dokument, jenž vyšel roku 1969 na Druhém shromáždění Fronty, rozvrhuje klíčové chápání a analýzu PFLP ohledně kolonizace Palestiny, sil revoluce i sil seřazených proti palestinskému lidu.
Představuje vizi, analýzu a porozumění, které použije palestinské hnutí za národní osvobození jako návod ve svých snahách o volnost, návrat a osvobození.
Pokud máte kapacitu přečíst si jen část knihy, doporučujeme:
- Úvod
- kapitolu Importance of Political Thought
A potom kterýkoliv jeden z těchto souvislých bloků:
- kapitoly Who Are Our Enemies? (obě části)
- kapitoly Forces of the Revolution — Organization and Mobilization of Palestinian Revolutionary Forces
- kapitoly Facing Imperialist Technological Superiority — General Remarks
- kapitoly Organizational Strategy — Criticism and Self-Criticism
Demokratický konfederalismus #
Abdullah Öcalan, 2011
31 normostran
Abdullah Öcalan (narozen 1949) je zakládající člen a přední teoretik Strany kurdských pracujících, která usiluje o autonomii pro kurdskou menšinu v Turecku, Sýrii a Iráku. Od roku 1999 je Öcalan vězněn tureckou vládou. Z vězení publikuje knihy o kurdské autonomii, feminismu nebo demokratickém konfederalismu.
Právě jeho teorie demokratického konfederalismu, shrnutá v této knize, se stala základem pro boj za národní osvobození a samosprávu v Autonomní správě severní a východní Sýrie, také známé jako Rojava. Tato teorie vychází z principů přímé demokracie, politické ekologie, feminismu, multikulturalismu, družstevní ekonomie a z díla Murray Bookchina.
Sixth Declaration of the Lacandon Jungle #
Revoluční domorodá tajná komise Zapatovy armády národního osvobození (EZLN-CCRI), 2005
34 normostran
Zapatistické hnutí na jihu Mexika vydalo toto „šesté prohlášení“ v roce 2005 a na jeho základě zahájilo program La otra campaña. Staví se proti neoliberálnímu kapitalismu a snaží se proti němu spojovat americké první národy, odbory a pracující, ženy a další genderově utlačované, studenstvo a intelektuálstvo, rolnictvo, ekologický aktivismus i rozličné mezinárodní boje za alter-globalizaci. Toto hnutí má vznikat zdola procesem naslouchání a respektu ke specifičnosti každé osoby.
Volitelný doplňující text:
-
Zapatova armáda národního osvobození (EZLN), 2013
11 normostran
V tomto dokumentu po sedmi letech EZLN reflektuje dřívější kampaň La otra campaña a přejmenovává ji na Šestou (La sexta). Zdůrazňuje celosvětovou povahu tohoto hnutí.
-
Autonomie nemá manuál. Rozhovor se zapatistickou Výpravou za život
Michal Špína, Lukáš Rychetský a EZLN pro A2, 2021
10 normostran
Další volitelné texty #
Po dočtení tří základních textů se kolektivně rozhodneme, jakou četbou chceme pokračovat.
On the Frontlines of Revolution: An Exclusive Interview with the Communist Party of India (Maoist) #
Hüseyin Dogru, red. media, 2024
18 normostran
Současná lidová válka v Indii je považována za jeden z nejpokročilějších revolučních zápasů na světě. Komunistická strana Indie (maoistická), jíž indický stát přezdívá „největší hrozba pro vnitřní bezpečnost“, je vedoucí silou v boji proti privatizaci přírodních zdrojů, vykořisťování práce a šíření Modiho ideologie hindutva.
V tomto exkluzivním rozhovoru jsme mluvili s Amrutem, mluvčím strany, členem Centrální komise a předsedou Zahraničních věcí Komunistické strany Indie (maoistické) o jedinečných podmínkách v Indii, o snahách vybudovat novou společnost v guerillových oblastech a o jejich perspektivách na palčivé otázky, jimž čelí celosvětová levice, včetně charakteru Číny a vzestupu nových imperialistických mocností.
Program for a People’s Democratic Revolution #
Komunistická strana Filipín, 2016
56 normostran
Aktuální verze programu Komunistické strany Filipín, která už od roku 1968 vede boj za osvobození Filipín od neokolonialismu.
Program se opírá například o tato témata:
- Polokoloniální a polofeudální povaha filipínské společnosti
- Boj proti imperialismu a feudalismu za demokratická práva
- Vnitřní organizace strany
- Spolupráce strany s jinými filipínskými organizacemi
- Přeměna společnosti po revoluci: půda, industrializace, nová kultura
- Sebeurčení národnostních menšin
Urban Perspective #
Komunistická strana Indie (maoistická), 2007
109 normostran
The World Turned Upside Down. Imperialist versus people’s model of development #
Amit Bhattacharyya, 2022
331 normostran; bude doplněn zkrácený výběr
The World Turned Upside Down je sbírka článků proslulého novináře a spisovatele Amita Bhattacharyya. Tento text, který poskytuje zevrubnou analýzu historického kontextu pro současné podmínky v Indii, také dokumentuje lidový odpor proti brutálním represím i rozdílnou cestu, jíž se ubírá rozvoj jejich vesnic, regionů a národa, a v konečném hledisku cestu pro ně i pro svět. Od imperialismu, přes indickou rozpínavost a ekologickou krizi, až po zápas o půdu a politické vězně poskytuje Bhattacharyya zanícené i rozvážné podrobnosti o mocném odhodlání lidu obrátit tento svět zpustošený kapitalistickým vykořisťováním vzhůru nohama.
Liberating Life: Woman’s Revolution #
Abdullah Öcalan, 2013
51 normostran
Zapatistická výprava za život. Šest prohlášení k dekolonizační cestě kolem mnoha světů #
168 stran
Sbohem kapitalismu #
Jérôme Baschet, 2014
215 stran