Skip to main content

Základy marxismu

·4 mins

Tento čtenářský seznam poskytuje přehled základních principů marxismu skrze jeho stěžejní texty. Nabízí i nahlédnutí do základů leninismu a maoismu.

Časový rozsah #

Čtenářská skupina se spolu setkává proměnlivě po jednom, dvou nebo třech týdnech, podle toho, jak dlouhý text se právě čte:

  • Pod 50 normostran = 1 týden
  • 50 až 100 normostran = 2 týdny
  • Nad 100 normostran = 3 týdny

Jak probíhá setkání #

Viz Metoda čtenářského kroužku.

Seznam textů #

1. Vědecká metoda #

Vývoj socialismu od utopie k vědě (Friedrich Engels, 1880)

52 normostran = 2 týdny

Friedrich Engels vydal v roce 1880 krátký spis s názvem Vývoj socialismu od utopie k vědě. Toto dílo bylo za účelem vytvoření přístupného a krátkého úvodu do vědeckého socialismu (takto nazývali Marx s Engelsem své postoje) seskládáno ze tří kapitol Engelsova magnum opus, Anti-Dühring ‒ pana Evžena Dühringa převrat vědy, vydaného v roce 1876. Engels zde ve velmi stravitelné podobě vysvětluje termíny jako je materialismus a dialektika a aplikování jejich spojení (dialektického materialismu) na studium mechanismů lidské společnosti ‒ tedy historického materialismu. Takto dokazuje, že jeho a Marxovy názory sice na postoje prvních utopických socialistů v lecčem navazují, ale že je ve své podstatě revolučně plně přesahují.

2. Politická ekonomie #

Námezdní práce a kapitál (Karl Marx, 1849)

42 normostran = 1 týden

Spis Námezdní práce a kapitál publikoval Marx původně napříč dubnem roku 1849 v radikálním deníku Neue Rheinische Zeitung, jehož byl šéfredaktorem. V důsledku eskalace tehdejších událostí a tím nuceného ukončení publikace zůstal text nedokončen. V roce 1891 byl pod Engelsovým vedením znovu publikován a redigován (viz předmluva). Jedná se o nepostradatelný Marxův úvod do pohybů a rozporů kapitalistického výrobního způsobu.

4. Marxistický feminismus #

O společenské základně ženské otázky (Alexandra Kollontai, 1909)

20 normostran = 1 týden

Alexandra Kollontai, bolševická revolucionářka, první sovětská lidová komisařka sociálního zabezpečení a pravděpodobně první ženská velvyslankyně v historii, napsala O společenské základně ženské otázky v roce 1909. Středobodem textu je otázka ženské emancipace a její poměr k boji za komunistickou společnost. Kollontai přemítá nad otázkami, zdali je možný nadtřídní zápas za osvobození žen či zdali je možné ho dosáhnout v třídní společnosti. V díle kritizuje instituci buržoazní rodiny a omezenost liberálního (buržoazního) feminismu.

5. Nutnost revoluce #

Sociální reforma nebo sociální revoluce? (Rosa Luxemburg, 1900)

70 normostran = 2 týdny

Marxistická teoretička, komunistická revolucionářka a mučednice Rosa Luxemburg napsala polemický text Sociální reforma nebo sociální revoluce v reakci na stoupající vlnu oportunismu a reformismu v 2. Internacionále, zde konkrétně v Sociálně-demokratické straně Německa a osobě Eduarda Bernsteina. Luxemburg v této brožuře zdůrazňuje nevyhnutelnost revoluce v boji za komunistickou společnost a boří zde Bernsteinovy představy o pokojném přerůstání kapitalismu v socialismus.

6. Proměny státu během revoluce #

Stát a revoluce (V. I. Lenin, 1917)

113 normostran = 3 týdny

V průběhu 1. světové války a mezi dvěma ruskými revolucemi si dal Vladimir Iljič Lenin za úkol uvést na pravou míru otázku marxistického pojetí státu. Ve svém dnes již klasickém díle Stát a revoluce systematicky prochází historicky materialistickou analýzu státu provedenou Marxem a Engelsem, aby ji postavil do kontrastu k názorům vůdců 2. Internacionály, zde osobě Karla Kautského. V polemice proti tehdejším revizionistům a oportunistům zde Lenin otevírá klíčová témata socialismu, komunismu a diktatury proletariátu.

7. Materialistická dialektika #

O rozporu (Mao Ce-Tung, 1937)

47 normostran = 1 týden

Spis O rozporu je jednou ze stěžejních Mao Ce-tungových filozofických prací. Mao zde rozvíjí dialektické nazírání na svět, konkrétně zákon rozporu, neboli zákon jednoty protikladů. Osvětluje komplexní téma dialektiky a odkrývá teoretické jádro zrcadlící se ve veškeré jeho analýze a praxi.

Volitelně: Mao Zedong’s “On Contradiction” Study Companion (Kolektiv Redspark, 2019)

81 normostran

Text O rozporu opatřený komentáři s vysvětlivkami, příklady a dnešními souvislostmi. Anglicky.

8. Teorie poznání #

O praxi (Mao Ce-Tung, 1937)

20 normostran = 1 týden

Ve spisu O praxi Mao pojednává o tom, co rozhoduje o správnosti myšlenek a teorií. Posuzuje různé filozofické přístupy zabývající se touto otázkou, aby ve finále v závěru textu přednesl hlavní myšlenky marxistické teorie poznání. Spis O praxi tak náš studijní kroužek uzavírá a pobízí nás k reflexi nově nabytých poznatků.